סוגי פחדים וחרדות

ישנם סוגי חרדות שונים, המאפיין העיקרי בהן שמי שסובל מחרדות אלו, לרוב ינסה מאד להמנע מ"מחולל החרדה"- למשל חרדה להיות במקום סגור. נשאלת השאלה האם אפשר להתגבר על חרדה?

והנה דוגמה לחרדה להיות במקום סגור: אדם מסויים הולך לקניות בסופרמרקט והכל נראה לו בסדר גמור, לפתע הוא רואה שיש הרבה אנשים ואז הוא נזכר באירוע מסויים בחייו שהיה במקום סגור ופתאום היתה התקהלות גדולה מדי ולפתע הוא החל להרגיש שאין לו אויר לנשום , שהכל סוגר עליו, שהוא חייו להימלט מהמקום ויהי מה. הוא חייב לנשום את האוויר בחוץ, לברוח כל עוד הוא יכול.

והנה פה בסופרמרקט שוב אותו תור גדול של אנשים ושוב פעם המחנק בגרון מגיע ושוב הרצון לברוח, דופק מהיר, הוא חייב לברוח משם. הוא עוזב את כל עגלת הסופר מלאה במצרכים ובורח החוצה.

וישנם סוגי פוביות שונות כגון- פחד מעליות, פחד מטיסה, פחד מבעלי חיים ועוד. שוב גם פה ברגע שהאדם יתמודד מול אותו "מחולל פוביה"- ירגיש סימפטומים כגון: דופק מהיר, זיעה קרה, בחילות סחרחורות, שיגרמו לו להרגיש פיסית רע מאוד.

דוגמאות לחרדות/פחדים

חרדה/פחד מכלבים– כל פעם שאדם מסויים רואה כלב, גם אם הוא קטן וחמוד, הוא יחוש צמרמורות, לחץ בחזה, רצון לברוח, האישונים אפילו יתרחבו ועוד.

וזה בעצם מתחבר לארוע כלשהו שאותו אדם היה אולי ילד ממש קטן והיה כלב שנבח עליו או שזינק עליו והוא בתור ילד ממש נלחץ ופחד והיו לו סימפטומים כמו המוזכרים מעלה בעת מפגש עם כל כלב.

חרדות כלליות– שמאפיינות בין היתר, המצב הבטחוני, המצב הכלכלי ועוד. פה ההתעסקות תהיה מאסיבית בעניין הספציפי- חיבור לכל רשתות התקשורת האפשריים, כדי להתעדכן כל העת. זה גורם למתח בגוף שמתאפיין בשרירים תפוסים, כאבי ראש ואף מגרנות, קשיי ריכוז, עצבנות ועוד.

יש את הOCD–  אלו מחשבות טורדניות שלא נותנות מנוח לאדם ומטרידות כל העת ויוצרות חרדה לכן האנשים הללו עסוקים המון ב"טקסים ובדיקות" חוזרות של דבר מסויים- כמו לדוגמה שטיפת ידיים. אם הידיים, לא שטופות אז חלילה יתקפו אותו וירוסים וחיידקים קשים, שיגרמו לו למחלות קשות.  רק האפשרות שאולי הוירוסים או החיידקים יתקפו , גורמת לו ללחץ נוראי וחשש שוב ושוב לשטוף את ידיו, ואותו אחד יכול לחזור על כך עשרות ואפילו מאות פעמים ביום. זה ברור לאדם שאותם טקסים שחוזרים על עצמם, הם די מיותרים ומופרזים, אך קשה לו להשתלט על כך.

אז האם אפשר להשתלט על חרדה/פחד?

לפי השיטה שבה אני עובדת, "מסע אל האור הפנימי", גיליתי שבאמצעות טיפול בתת מודע ואיתור המעכב הראשוני שגרם לבעיית החרדה או הפחד.  וכמו כן  טיפול בכל הסימפטומים והרגשות המעכבים במודע וזאת  בשילוב פרחי הבאך העדינים, אפשר להביא ממש לשינוי משמעותי בחיי המטופל.

הכותבת: איריס בן-ארי מטפלת רגשית מומחית בתת מודע ופרחי באך.

גם אתם רוצים להיות חלק מהמסע?

info@irisbenari.co.il